Yüksek Tansiyon Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Yüksek tansiyon hastalığı, kan basıncının ölçülmesiyle teşhis edilir. Bu nedenle özellikle gençlik çağlarından itibaren, hatta pediatrik muayenelerden itibaren çocukların, daha sonra da erişkin yaşlarında kan basıncının rutin olarak ölçülmesi doktorlar tarafından öneriliyor. Belirli aralıklarla ölçülmesi mutlaka gereklidir. Özellikle otuz yaş sonrası senede bir, tansiyon rakamları normal dahi olsa, kırk yaş sonrası en azından altı ayda bir ölçtürülmesi ve izlenmesi tavsiye edilir. Bazen küçük anormalliklerle, yani hafif yüksek tansiyon ile karşılaştırıldığında çok daha sık aralıklarla hastalara ölçülmesi tavsiye edilir. Doktor muayenelerinde yapılan ölçümler her zaman standarttır. Ancak bazen doktorlar, hastalardan kendilerinin takip etmesini isterler ya da çok sık olmasa da özellikle tansiyon holteri denilen veya ambulatüar kan basıncı izlemi denilen yöntemi kullanabilirler. Esasında küçültülmüş kan basıncı aleti örneğidir. Hastalara takılır yirmi dört, kırk sekiz saat boyunca bu cihaz, tansiyonlarını belirli periyotlarla ölçer ve kaydeder daha sonra uzmanlar bilgisayar sistemine analiz ederek bir kan basıncı profili çıkartırlar.

Yüksek Tansiyon İle Beslenme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Yüksek tansiyon ve beslenme arasında çok net ve direkt bir ilişki vardır. Öncelikle eğer tükettiğinizden fazla kalori alıyorsanız, mutlaka kilo alırsınız ve kilo aldığınız zaman da kan basıncı değerleri yavaş yavaş yükselmeye başlar. Kilo üzerinden olan etkisi haricinde beslenme içeriğinin kan basıncıyla çok yakın ilişkisi vardır. Yeşil sebze ve meyvelerden, dolayısıyla potasyumdan zengin bir beslenme içeriğinde kan basıncı daha düşük oluyor. Hayvansal gıdalar, donmuş yağlar ne kadar fazla ise diyetimizde kan basıncındaki yükselme eğilimi daha fazla oluyor. Hayvansal gıdalar denildiğinde sadece et kısmı kastedilmemektedir. Peynir grupları, tam yağlı süt ürünleri, yoğurt bu grupta yer alır. Bunları fazla tüketen bireylerde de kan basıncı yükselme eğiliminde oluyor. Son zamanlardaki karbonhidrat tüketimindeki artışla kan basıncı arasında bir ilişki olduğu gözlemlenmeye başlanmıştır. Tabii tuz burada parantez açılması gereken bir noktadır.

Yüksek Tansiyon Yükselmesi

Sağlıklı bireylerde önerilen günlük tuz tüketim miktarı beş gram civarındadır. Tansiyon yüksekliği olanlarda tansiyonu kontrol altına alabilmek için, bu üç gram, hatta iki gram bile olabilir. Toplumumuzda ortalama kişi başına düşen günlük tuz tüketimi, on sekiz gram civarında, pek çok sanayileşmiş batı ülkesinin bile üzerinde olduğumuzu söyleyebiliriz bu rakamla. Büyük hatta korkunç denebilecek bir fark söz konusu. Tuz tüketimi derken tuzluk kullanma alışkanlığından söz etmek gerekir. Çoğumuz daha yemeğin tadına bakmadan tuz atabiliyoruz, bu çok yanlış bir alışkanlık. İkincisi yemekleri pişirirken kullandığımız tuz miktarına da dikkat etmek gerekir. Üçüncüsü turşu, tuzlu peynir, tuzlu zeytin, salamura gıdaları da sık tüketen bireylerde tansiyonun hızlı bir biçimde yükseldiği görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica