Kepçe kulak estetiği

Kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılmasına kulak deformitesi denir. Halk arasında kepçe kulak olarak da bilinen bu probleminin bir diğer nedeni kulağın kıvrımlarının olmamasıdır. Bu sıklıkla görülen bir durumdur ve doğumsal kulak anomalilerine çok rastlanılmaktadır. Bunların içinde en sık görüleni de kepçe kulaktır. “constricted ear” deformitesi, yani kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yada kulağın hiç olmaması, kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması, kulak çıkıntısının olması sıklıkla rastlanılan diğer anomalilerdir.
Hiç oluşmamış kulaklar beraberinde işitme bozukluğu ve ya işitme engelini de getirebilirler. Bu sorunların tümü doğuştan gelmektedir. İlkokul çağında çocuklar bu problemden çok rahatsız olabilirler. Arkadaşları arasında alay konusu çocuklar psikolojik olarak da pek çok sorun yaşayabilir hatta tamamen içine kapanıp hayata bile küsebilir. Böyle bir psikolojik travmaya neden olmaması için daha en başından kepçe kulaklı çocukların aileleri, çocuklarının okuldaki bu durumunu yakından takip etmelidir. Ve en kısa sürede bir plastik cerrahla görüşüp tedavi için uzman görüşü almalılar. Olması gerekenden daha büyük kulak kepçe kulak olarak algılanır. Aslında normal kulakları olan bir insan ile kepçe kulakları olan bir insanın kulak büyüklüğü aynıdır. Esas fark kulak kıkırdaklarının şeklinin birbirinden farklı olmasıdır. Kepçe kulakta kulak kıvrımları çift taraflı veya tek taraflı olarak oluşmamıştır.

Kepçe kulak estetiği
Kepçe kulak vakalarında kafa ile kulağın yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu durumda da kulağı dışa doğru açık görünmektedir ki bu durum kişinin arkadan görünüşünden çok daha keskin bir şekilde fark edilebilir. Kulak dümdüz gözükür ve kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır. Eğer kepçe kulak çocuğun doğumdan hemen sonra fark edilirlerse ameliyatsız olarak çözümü mümkündür. Bebekler 2-3 ay aileleri tarafından günlük uygulanan kulak bandajıyla tedavi edilebilirler fakat öncesinde mutlaka bir plastik cerrahla görüşüp, onun talimatı doğrultusunda bandajın yapılması gerekmektedir. Ailelerin kendi kafalarına göre bandaj yapması doğru değildir ve fayda etmeyecektir. Kepçe kulaklar bu basit tedavi sonrasında düzelirler bir daha eskisi gibi kepçe kulak vakası tekrarlanmaz.
İlerleyen yaşlardaki çocuklar için cerrahi müdahale gerekir ki bu ameliyat ilkokul çağından itibaren yapılabilir. Hatta en küçük yaşta yapapılabilen estetik ameliyat kulak ameliyatıdır. Ameliyatın ilkokul çağında yapılabiliyor olması, psikolojik olarak çocukların bazen kepçe kulaklı olmaktan çok etkilenmelerinin de erken zamanda önüne geçmesini mümkün hale getirmektedir. Fakat operasyon öncesinde çocukla konuşmak ve çocuğun durumun farkında olmasını sağlamak çok önemlidir. Çocuklarda genel anestezi (narkoz) ile yapılan kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde lokal anestezi ve sedasyon (yarı uyku hali) anestezisi ile yapılır. Ameliyatın ameliyathane ortamında yapılması gerekir. Operasyonda hedef kepçe kulak sorunun giderilmesi ve hastanın normal ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Hedefin her operasyonda aynı olduğu kepçe kulak ameliyatı için bugün kullanılan bir çok teknik mevcuttur.
Sonucun ne denli başarılı olacağı cerrahın tecrübesi ve hastanın deformasyonunun derecesi ile doğru orantılıdır. Bazı operasyon tekniklerde kulak ön tarafından kesilirken uygulanan diğer tekniklerde tam kulak arkasında bir kesi yapılmaktadır. Kulağın ön yüzünden yapılan ameliyatlarda cerrahi işlem daha kolay uygulanabilirken kulak arkasından gerçekleştirilen operasyonlarda iz daha kolay gizlenebiliyor. Operasyonun her ikisinin de avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Kepçe kulak problemi olan kişilerin yaklaşık yarısında problem sadece kıvrımların az olması şeklindedir. Esasen kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu tür vakalara plastik cerrahlar modifiye kaye tekniğini uygulamaktadır. Ciltte geniş kesi yapılmadan 2mm’lik delikler açılarak yapılan operasyon deliklerden gerçekleşmektedir. 2 ile 4 gün içinde sargılar açılıp yıkanabilecek ve aktif sosyal hayatlarına geri dönebilecek olan hastaların çoğu ameliyat günü akşam evlerine gidebilmektedir. Uygun görülmesi durumunda bazı hastaların saç bandı ya da tenisçi bandı takmaları gerekebilecektir. Bu koruyucu bir önlemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica