Böbrek Taşı Oluşumunun Nedenleri

böbrek taşıBöbrek taşı iç havuzunda oluşan sertleşmiş mineral kitleleridir. Böbrek taşı Küçük mineral parçacıklarının idrar birikim yerlerinde birleşmesiyle oluşmaktadır. Böbrek taşları bir buğday tanesi büyüklüğünde olabildiği gibi bir ceviz büyüklüğünde de olma ihtimali yüksektir. Bunlardan daha büyük böbrek taşlarına rastlansa da bu büyüklükteki böbrek taşları az rastlanır cinstendir.

Böbrekler vücutta oluşan veya vücuda giren atıkları kandan temizler ve idrarla atılmasını sağlar. Bu atıklar idrarda tümüyle çözülmez ise böbrek taşları oluşur.

Çok küçük parçacıklar rahatsızlık vermeden düşer. Ancak büyümüş taşlar idrar kanallarını tıkayarak, kasıklara doğru yayılan şiddetli bel ağrısı, bulantı ve kusma yapmaktadır.

Böbrek Taşı hastalığı vücut kimyasındaki değişiklikler sonucu oluşur. Kalsiyum, sodyum, ürik asitte artma, sitrat, magnezyum ve günlük sıvı alımında azalma gibi. Atıkların çözünür halde rahatça dökülmesi için yeterli miktarda su içilmelidir. Atıkları çözünür hale getiren en önemli madde sitrattır. Yeterli limonata içilerek, taş oluşumunun önüne geçilebilir.

Siz siz olun kesinlikle böbrek taşı hastaların ne çektiğini yaşamayan asla bilemez. Bu yüzden asla bu hastalığı küçümsemeyin bence.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica