Vitamin ve Mineraller

Vitamin Ve Mineraller Doğal Yoldan Nasıl Alınabilir?

Vitamin ve mineraller doğal olarak tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketerek sağlıklı bir şekilde alabiliriz. Bunu yapmak için gün boyunca beslenmemizde süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagil grubundaki besinler, sebze ve meyveler ile ekmek ve tahıl grubundaki yiyecekleri mutlaka eklememiz gerekir. Özellikle ekmek ve tahıl grubundaki yiyecekler B grubundaki vitaminlerden zengindirler. B grubundaki vitaminler vücudun bütün enerjisinin sağlanmasından sorumlular. Sebze ve meyve grubu antioksidanlardan zengindir. Özellikle E ve C vitamini güçlü antioksidan kaynağıdır. C vitaminini en iyi alabildiğimiz besinler domates, sivri biber, asma yaprağı, limon, portakal, greyfurt gibi turunçgillerdir. A vitamininin en iyi kaynakları ise; balık, yumurta, kayısı ve havuç gibi sebzelerdir. Bunun dışında e vitamini için en iyi kaynakları bitkisel yağlar ve fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar olarak sayabiliriz.

Vitamin ve Mineraller (4)

Vitamin Ve Mineral Kayıplarını Önlemek İçin Meyve Ve Sebzeleri Nasıl Tüketmeliyiz?

Sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineral kayıplarını önlemek için onlara uyguladığımız pişirme taktikleri çok önemlidir. Özellikle sebze yemeklerini hazırlarken sebzelerin susuz bir şekilde pişirilmesi çok önemlidir. Çünkü sebzelerdeki vitamin ve mineraller suda eriyen vitaminlerdir ve su eklenerek pişirildiğinde vitaminlerin bir çoğu suya geçer. Bu nedenle susuz pişirilmelidir. Aynı zamanda bütün meyvelerdeki vitamin ve mineraller kabuğa yakın iç kısımlarında bulunurlar. O nedenle eğer kabuğuyla yenilebilen bir meyveyse meyvenin mutlaka kabuğunu soymadan iyice yıkayıp tüketilmesi gerekir.  Sebze yemeği hazırlarken sebzeleri öncesinde kesip bol su altında yıkamak yanlış bir uygulamadır. Belki yaprak şeklinde tek tek yıkayıp daha sonrasında hemen pişirmeden önce kesmekte özellikle C vitamininin kaybının önlenmesi için etkili bir yoldur.

Vitamin ve Mineraller

Vitamin Ve Mineraller Selülitlerden Korunmada Etkili Midir?

Vitamin ve mineraller selülitten korunmada etkili değildir. Selülit aslında vücut da deri altında yağ birikimidir. Bundan kurtulmanın en etkili yolu kesinlikle daha az yağlı beslenmek, bol su içerek oradaki dolaşımı arttırmak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Elbette selülitlerden kurtulmak için buna destekçi olan bir takım besinler var. Yeşil çay, ananas gibi. Bunların etkileri tamamen yeşil çaydaki antioksidan maddelerden kaynaklanır. Ananasın içerisindeki de bromelain enzimden kaynaklanır. Selülitlerden arınmanın tek yolu; yeterli su içmektir.

Vitamin ve Mineraller (2)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri