Sağlık Kadın.Net
Yeni Eklenen Yazı

Multifokal Göz İçi Lensler

Multifokal çok odaklı manasına geliyor. Çok odaklıyı lensler üzerinde uyguluyorlar. Yani bir lensi ister kontak lens olsun, ister gözün içine uygulanacak lens olsun, imalatı sırasında bunu çok odaklı hale getirilebiliyorlar. Eskiden gözlüklerle başlayan sistem kontak lenslere, şimdide göz içi lenslere kadar geldi. Göz içi lens, katarakt ameliyatı uygulanan hastalarda yerinden çıkartılan doğal merceğin, yerine konulacak suni merceğin, çok odaklı hale getirilip hastanın, sadece uzak görmesini rahatlatmak yerine, hem uzağını, hem yakınını rahatlatıp ikisini birden takmasını sağlamaktadır. Yani uzak gözlüğünü de takmasını, yakın gözlüğünü de takmasını sağlamak amacıyla bu hasta grubu için yapılmış bir lenstir. Son beş, sekiz yılın lensleridir bunlar ve hızla gelişmiştir. Yapıları, dizaynları, etkileri değişti onun için de çok hızla kullanımları arttı ve başarılı bir hale geldi. Özellikle katarakt ameliyatı yapılan bir hastada, göz içi lens kullanılırken uygun bir gözle multifokal lens kullanılıyorsa bu hasta hem katarakttan, hem uzak gözlüğünden, hem de yakın gözlüğünden kurtulacak bir hasta olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

MULTİFOKAL GÖZ İÇİ LENSLER

Multifokal Göz İçi Lens Uygulaması Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Multifokal lensler bir katarakt cerrahisi lensleridir. Katarakt birçok yaşta ve bir çok sebeple olunabilir. Doğumsal kataraktlar, travmatik kataraktlar, bazı reaksiyonlara bağlı kataraktlar vardır. Ama en sık rastlanılan katarakt türü yaşa bağlı katarkt türüdür. Katarakt bilindiği gibi, gözün içindeki doğal merceğin şeffaflığını kaybedip yavaş, yavaş kesifleşmesi anlamına gelir. O zamanda, hastanın önüne bir sis perdesi gibi görüntü çıkar, net göremez olur, buda hastanın katarakt olmuş safhasıdır. O zaman da doktorlar, bunu yerinden çıkartıp yerine bir lens yerleştirirler. Eski doğal lensin yaptığı işi, bazen daha da gözlüksüz hale gelmek için, eski doğal lensten daha avantajlı bir hale gelmek için de kullanırlar. Bu grup hastalar eğer uzak gözlüklerinden, yakın gözlüklerinden kurtulmak istiyorlarsa ve bir taraftan da katarakttan kurtulmak istiyorlarsa bu lensi kullanabilirler. Her hasta grubu diye bir şey tabi söz konusu değildir. Genellikle bu grup kırk, elli yaş üstündeki kişilerdir. Genellikle kataraktı olan kişilerdir ama kataraktı olmayan, yüksek numaralı gözlüğü olan kişilerde de kullanılmaktadır. Bu gruplar multifokal lensler için iyi aday gruplardır.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kadın sitemap, Moda sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap, Güzellik ve Bakım sitemap, Sağlık sitemap Yandex.Metrica