Karaciğer Kelebeği

Karaciğer kelebeği, emici solucanlar ya da yaprak solucanlar (Trematoda) takımından, omurgalılarda asalak yaşayan iki omurgasız hayvan türüne verilen ortak ad. Omurgalıların karaciğer dokuları içinde emici ağızlarıyla tutunarak yaşayan küçük karaciğer kelebeği (Opisthorchis sinensis) ve büyük karaciğer kelebeği (Fasciola hepatica) türlerinin her ikisinin erişkinleri de yaprağı andırırlar. Belirgin olmayan başlarının uç bölümünde emici ağız yer alır.

Küçük karaciğer kelebeğinin insan barsağından dışkıyla atılan yumurtaları çoğunlukla deniz sümüklüböceklerinde larva evrelerini geçirip, yüzebilecekleri bir aşamaya gelince, sümüklüböcekten ayrılarak, balık, yumuşakçalar ,vb, yeni bir omurgalı taşıyıcı arar, bu taşıyıcıları yiyen insanların karaciğerine yerleşirler.

Karaciğer Kelebeği

Büyük akciğer kelebeği yumurtaları, yapıştıkları otlar aracılığıyla koyun ve sığırlara geçer, iyi pişirilmemiş etler aracılığıyla insana bulaşarak karaciğerine yerleşirler. Her iki tür de, başlangıcı ateş yükselmesi, kaşıntı, yanma baş ağrıları, karaciğer bölgesi ağrılarıyla belirti veren bir karaciğer iltihabına yol açar; bazı hastalarda hafif bir sarılık da görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica Yemek Tarifleri