Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonlarının en önemli belirtisi kaşıntı dır. Vulva ve vajinada bir kızarıklık meydana gelebilir. Aynı zamanda beyaz, peynirimsi, partiküllü bir akıntıya yol açabilir. Vajinanın hem içinde hem dışında kaşıntıya yol açabilir. Onun dışında idrar da yanmaya yol açabilir. İlişki esnasında hassasiyet çok fazla olduğu için cinsel ilişkide zorluk ve ağrıya yol açabilir. Mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilmez, çünkü vajinada mantar zaten mevcuttur. Yaklaşık vajen florasının yüzde onunu mantarlar oluşturur. Ancak vajen florasının bozulduğu bazı durumlarda bu oran artmaktadır. Arttığı zaman o bölgede hastaya kaşıntı ön planda olacak şekilde diğer bulguların hepsini yapabilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Bir vajinal mantar enfeksiyonu meydana geldiğinde bu durum, mantara karşı kullanılan bazı ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla da alınabilir, vajinal fitil şeklinde de uygulanabilir. Ancak en önemlisi, bu vajinal enfeksiyonu ortaya çıkartan nedenleri ortadan kaldırmaktır. Normalde zaten vajinada bulunan, vajinanın bir parçası olan yani ordaki ortamın bir parçası olan mantarların normal şartlarda tedavi edilmesi gerekmiyor. Ancak immün sistemin düştüğü, immünsüpresif ajanların kullanıldığı, antibiyotiklerin uzun süreli kullanımından sonra, tampon ya da prezervatif kullanımı gibi vajinal ortamı bozan durumlarda bu mantar enfeksiyonları oranları artabiliyor ve mantar enfeksiyonları görülebiliyor.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONLARI NEDİR
Bundan dolayı bu predispozan faktörleri tedavi etmek lazım, çünkü mantar enfeksiyonu olduğunda bir antifungan tedaviyle, buna spesifik ilaçlarla tedavi edildiğinde, hasta doktor karşısına bir kaç hafta sonra buna neden olan ortam, ortadan kaldırılmadığı için tekrar gelecektir. Bu nedenden dolayı sık mantar enfeksiyonu geçiren kadınların, mutlaka immünsüpresyon açısından bir dahili muayenesinin yapılması ve analizinin iyi alınması, buna yol açan diğer faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir ki hasta bir daha doktora aynı nedenden dolayı gitmesin. Senede dört beş kere bir mantar enfeksiyonu geçirmek, cinsel ilişkisi olan insanlarda normal olarak kabul edilir. Yine söylemek gerekir ki, mantar zaten vajinanın bir parçası olduğundan dolayı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmez ve bu nedenden dolayı da eş tedavisi mantar enfeksiyonlarında gerekmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica