Siğil Nedir? Nasıl Oluşur?

Genellikle görünüşüyle can sıkıcı olan siğil  zararsız bir oluşumdur. Tedaviyle, bazen de kendiliğinden geçer.
Siğiller,  daha çok çocuklarda görülür. Yetişkinlerde ve gençlerde daha az görülürler. Tırnaklarını yiyen çocuklar risk altındadır. Bazı kişiler nasıl sık uçuk çıkıyorsa, bazı insanlar da siğile daha sık yakalanır. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde siğil görülme olasılığı daha fazladır.

Bazı kişilerde siğiller, sıklıkla virüsle karşılaşıldığına bağlı olarak çıkar. Virüs derideki herhangi bir yaralanma  sonucunda deriye girer.  Genellikle zararsızdırlar. Deri üstünde, küçük, yuvarlak çıkıntılar yaparlar. Her bölgede ortaya çıkabilirler, ama daha çok el, diz, yüz ve genital bölgede bulunurlar.
Siğiller ağrısızdır ve birkaç ay ya da yıl içinde iz bırakmadan yok olurlar.

 

siğiller

 

 

Ancak ayak tabanında ortaya çıkan bir siğil  genellikle ağrılıdır ve tedavi gerektirir. Yüzde ve genital bölgedeki siğiller rahatsızlık verebilirler ve yıllarca geçmeyebileceklerinden tedavi edilmeleri şarttır.

Yüzyıllardan bu yana siğillerin tedavisi için sayısız çare aranmıştır. Büyü , okuyup üfleme, siğilleri bitkilerle geçirme  gibi birçok yöntem denenmiştir. Siğilleri yok eden büyülü güçleri olduğunu iddia eden kişiler bile vardır. Üstelik bazen bu tedaviler işe yarayabilmektedir. Bu durumun bir açıklaması, siğilin zaten geçmek üzere olmasıdır. Buna karşılık bir doktora gitmek daha olumlu bir yaklaşımdır. Siğillerle kesinlikle oynanmamalıdır.  Ve koparılmamalıdır.  Mutlaka doktor yardımı almalıyız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica