Sekonder Rhinoplasti

Sekonder Rhinoplasti (Daha önce burun ameliyatı geçirmiş olanlar için

Daha önce bir ya da daha fazla kez burun ameliyatı olan kişilerde, burun şeklinin istenildiği gibi olmaması ya da travmalar sonucu bozulması durumlarında yapılan operasyona sekonder rinoplasti adı verilir. Sekonder rhinoplasti de ameliyat sonrası beğenilmeyen burun şekli düzeltilirken nefes sıkıntısı da yaşanıyorsa giderilmelidir.

Sekonder rhinoplastide hedef, burun şeklini bozan şikayetlerin giderilmesidir. Burun şeklindeki eğrilik giderilir, burun ucundaki deformite düzeltilir, burun sırtındaki eksiklik yerine konur ya da fazlalık alınır, burun delikleri arasındaki simetri sağlanır.

 

 

Bazen de önceki ameliyatlardan sonra  burun yüze göre çok küçük  ya da  büyük kalmış olarak görülüyorsa, sekonder rhinoplastinin amacı burunu ideal büyüklüğüne getirmektir. Bu işlemler yapılırken çoğu zaman burun için,  kıkırdak ya da kemik dokuya ihtiyaç duyulur. Önceki operasyonlarda harcanmış olabileceğinden; bu dokuların temini, burunun septum dediğimiz orta bölmesinden ancak burada da yeterli olmassa, kulak ya da kaburgadan sağlanır.

Bu nedenledir ki, sekonder rhinoplasti operasyonlarında sizi neyin beklediği önceki ameliyatta yapılan işlemlere bağlı olarak değişir. Sekonder rhinoplasti operasyonlarında ihtiyaç duyulan dokuların temini ve bunların şekillendirilip yeni yerlerine yerleştirilmesi gibi sebeblerden dolayı; burunu büyütmeye çalışmak küçültmekten daha zordur.

Sekonder rhinoplasti zamanı, son geçirilen ameliyattan ortalama 1 hatta 2 yıl sonrasına kadar beklenmesi faydalı olur. Sekonder rhinoplasti kararı nasıl verilmelidir, Sekonder rhinoplasti kararını biraz daha düşünerek verilmelidir. Bilinmelidir ki, her sonraki ameliyat bir öncekinden iyi olmaya bilir. Ancak, hekiminizde ihtiyaç olduğuna kanaat getirirse uygun süreden sonra yaptırmanız faydalı olacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica