Evde Öksürük Giderme

Öksürüğe karşı evde yapılacak en önemli şey halkta bilinen bitki çaylarından da en önemlisi şey bol bol sıvı almaktır. Çünkü ne kadar bol sıvı alırsanız öksürüğünüzün şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkacaktır. Su bilinen en iyi balgam cözücüdür. Dolayısıyla bol bol su alıyoruz. Ihlamur, ada çayı gibi bitkisel çayları içmenin hiçbir sakıncası yoktur. Eğer burnunuz kapalıysa burnunuzu açacak buğuseptil, tuzlu su gibi uygulamaları yapabilirsiniz.

Eğer bu öksürük evdeki bir nedenden dolayı oluşuyorsa örneğin;  eğer evinize boya yaptırdıktan sonra gelişen öksürüğünüz varsa hemen o mekanı terk etmenizde fayda var. Bu belirtiler alerjik öksürüğün en önemli nedenidir.

 

Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Basit öksürüklerde tedaviyi hiç düşünmeyiz öncelikle takip etmek isteriz. 1-2 gün geçmeyen öksürüklerde ise ne olduğunu anlamak isteriz. Bu bir kuru öksürük mü yoksa sekresyonlu öksürük mü ya da irritatif mi?  Dışarıdan gelen kimyasal bir maddenin yarattığı bir öksürük mü (irritatif ) Örneğin boya, temizlik maddesi kokusu mu öksürüğü tetikliyor anlamak isteriz. Eğer bu kuru öksürükse kuru öksürüğün nedenlerini araştırırız. Kuru öksürük nedenleri birkaç çeşittir. Özellikle geniz akıntısı kuru öksürüklerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bir de balgamlı öksürükler vardır. Sekresyonlu öksürükler önemli hastalıkların tanıları olabilirler. Tabii bunu anladıktan sonra tedaviye geçmek gerekir. Tedavisi her biri için ayrı ayrıdır.

öksürük

Basit öksürüklerde öncelikle semptomatik tedaviler veriyoruz. Geniz akıntısı ise buna bağlı akıntıyı azaltacak basit ilaç tedavileri. Göğüs yumuşatacak sıvı alımları (Bunlar bitki çayları, bol miktarda sıvı içmek olabilir). Burun tıkanıklığına bağlı öksürükler oluşmuşsa burun açıcı ilaçlar kullanırız. Eğer uzamış bir öksürükse inhaler dediğimiz birtakım tedaviler vardır. Yani alerjik bronşit, alerjik astımlarda inhalerı kullanırız. Hepsinin genellikle tedavisi ilaç tedavisidir.

Öksürük Bulaşıcı Mıdır?

İlk başlarda gelişen öksürüklerden hemen korkup, paniğe kapılıp doktora gitmenin anlamı yoktur. 2-3 gün öksürüğün takibi yapılması gerekir. Bu öksürük zaman içerisinde hafifliyor ve şiddetini azaltıyorsa, sıvı akıntıları  gelişmiyorsa, yüksek ateş, balgam, balgamda kan gözükmesi veya nefes darlığı gibi insanı endişeye düşürecek  semptomlar devreye girmiyorsa basit bir tedaviyle geçiştirilir.

Evdeki İmkanlarla Öksürüğe Karşı Neler Yapılabilir (3)

Genel  olarak hastanın durumu  ağırlaşıyorsa 3-4 gün içerisinde düzelmemişse doktora başvurmak gerekir. Başvurduğumuz dönemdeki semtomlarımızı takip etmek çok önemlidir. Yani başlangıcı nasıl olmuştu, sonrasında nasıl gelişti? Ateş yükselmesi oldumu? Sırta vuran ağrılar tabloya eklendi mi?  Bunları söylerseniz doktorunuz sizi çok daha iyi yönlendirmiş olur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica