Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği kalbin pompa fonksiyonunun azalmasıdır. Kalp bütün vücuda kanı pompalayan bir organdır. Bunu yaparken kendi kas kitlesinin aktif olarak kasılmasıyla bunu beceriyor. Kas kitlesi eğer bu kasılma fonksiyonunda bir azalmaya giderse yani kas, kasılma fonksiyonunu iyi yerine getiremezse o zaman kalp yetmezliği başlar. Bu birkaç tane ayrı hastalık nedeniyle olabilir. Ama önemli olan kalbin bir pompa gücünü ki genellikle ejeksiyon fraksiyonu dediğimiz bir matematiksel değerle ifade edilir. Minimum değeri %58’ler civarındadır. Yani kendisine gelen kanın %60’ını fırlatır. Bunu yapamazsa, bu değerin altına düşerse o zaman kalp yetmezliğinden söz edilir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliğinin iki türü vardır. Daha doğrusu kalbin bir sağ tarafı birde sol tarafı var. İkisi ayrı ayrı görevlere sahiptir. Kalbin sağ tarafı vücuttan gelen kirlenmiş kanı akciğerlere gönderir. Kalbin sol tarafı ise bu akciğerlerde temizlenip gelen kanı vücuda gönderir. Dolayısıyla sol kalp yetmezliği ve sağ kalp yetmezliği iki ayrı antite, iki ayrı olay ve bunların klinik belirtileri farklıdır. En çok görülen sol kalp yetmezliğidir. Çünkü sol kalbin yükü oldukça ağırdır. Bütün vücuda kanı pompalıyor ve kalp hastalıklarının çoğu kalbin sol tarafını etkiliyor. Ama sağ tarafını da etkileyen oldukça sayıda fazla hastalık var. Klinikte sıklıkla karşılaşılan sol kalp yetmezliğidir. Sol kalp yetmezliğinin ana belirtisi nefes darlığıdır. Nefes darlığı da istirahat halinde, hafif eforlarla, ağır eforlarla olabilir. Ama ana semptom nefes darlığıdır.

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalbin sağ tarafının yetmezliğinde ise belirtiler biraz daha farklıdır. Orada daha ziyade vücudun aşağı yukarı bütün bölümlerinde bir sıvı toplanması meydana gelebilir. Bunun hastanın görebileceği belirtisi ayaklarında, bacaklarında, ayak bileklerinde, ayak sırtında ödem olması şeklindedir. Karaciğerde bir sıvı göllenmesi olduğu için karaciğer bir miktar büyür ona bağlı olarak hasta sağ kaburgalarının altında bir ağrı hisseder. Tansiyonda bir miktar düşme meydana gelir sağ kalp yetmezliğinde. Esasında sol kalp yetmezliğinde de sıvı birikmesi oluyor ancak bu sıvı akciğerlerde birikiyor. Sol kalbe akciğerlerden gelen kanın ileriye tamamen atılamamasından dolayı kan akciğer damarlarında gölleniyor, basıncı artıyor. Basıncı artınca kanın sıvı kısmı akciğer dokusunun içine sızıyor serum kısmı. Bu akciğerde bir ödem oluşturuyor. Buna bağlı olarak nefes darlığı oluşuyor. Sağ kalpte ise vücudun geri kalan tüm dokularında aynı ödem oluştuğu için orada ayaklarda ve diğer organlarda ödem şeklinde kendini belli ediyor. Ana semptomlar bunlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica