Geniz Akıntısı Neden Olur?

Gerçekte geniz akıntısı olmadan geniz akıntısı hissiyatı veren bazı durumlar vardır. Bir de gerçekten geniz akıntısı vardır. Geniz akıntısı en basitinden herkesin hissedebildiği nezle (soğuk algınlığı) sırasında, nezlenin iyileşmesi sırasında genzinize ilk başta sulu akıntı gelirken daha ziyade bu koyulaşarak kalınlaşır. Geniz akıntısı tanımlama açısından böyle bir şeydir.
Onun dışında normal şartlar altında geniz akıntısından şikayeti olan hastalar vardır. Bunlar sinüslerden dışarıya iltihap akarak geniz akıntısına neden olabilir. Burun içerisindeki bazı durumlar ki bunlar içerisinde en önemlisi alerjik rinit dediğimiz burun alerjilerinde ortaya çıkan durumdur. Burun alerjileri sırasında genize doğru akıntı olur. Çünkü burna alerji yapan maddeye burun reaksiyon vererek onu söndürmeye çalışır. Bu sırada da birtakım salgılar üretir. Bu da geniz akıntısı şeklinde arkaya doğru gider. Yine bazı durumlarda burun içerisinde sinirsel yolla burnun salgılama kabiliyetini elinde tutan, kontrol eden bazı sinirsel mekanizmalar var. Bu gibi sinirsel mekanizmaların bozulduğu durumlarda da geniz akıntısı ortaya gelebilir. Bir de bunun dışında gerçekten geniz akıntısı olmadan insanlar devamlı var olan bir döngüyü geniz akıntısı olarak hissedebilirler. Herkesin bir derece genzine doğru akıntısı vardır. Gün içerisinde burnumuzu çektiğimiz gibi genzimizi çektiğimiz durumlarda olabilir. Yani bu normalin varyantının hastalıklı bir durum olup olmadığını anlamamız gerekir. Kulak, burun, boğaz doktoruna müracaat gerçekten var olan bir geniz akıntısı normal midir değil midir bunun anlaşılmasına yol açar. Bir de burun dışında nedenlerde reflü dediğimiz mide asit kaçar gibi durumlarda da geniz akıntısı hissiyatı hastalarda oluşabilir.

Geniz Akıntısı Neden Olur

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısı gerçekten geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir. Geniz akıntısı hastalarda normal bir döngünün parçası olan genizden gelen hafif salgının geniz akıntısı gibi algılandığı durumlar vardır. Böyle bir durum varsa bu tamamıyla tedavi edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü normalin bir varyantıdır. Günümüzde birçok şey soluyoruz burnumuza. Soluduğumuz şeyleri burnumuz temizlemek üzere faaliyete geçiyor. Bu faaliyet sırasında salgılanan bazı salgılar geriye doğru akar. Gün içerisinde herkes genzini bir miktar çekebilir. Özetle her genizde hissedilen şey geniz akıntısı değildir.
Alerjik rinit dediğimiz burun içi alerjilerinde, vazomotor rinit dediğimiz yine burun sinirsel yoluyla ileri derecede burun tıkanıklarına yol açabilecek bazı durumlarda burun içi spreyler kullanarak burun içini büzerek nefes alıp vermeyi temin etmeye çalışırken ortaya çıkan birtakım salgılarda, kronik sinüzit gibi geniz akıntısı yaratan bazı durumlarda var olan geniz akıntısı hastalık belirtisidir. Bu gibi durumlar test edildikten sonra nedenine yönelik tedavi yapılarak geniz akıntısı tedavi edilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica