Genital Siğil Nedir? Nasıl Belirti Verir?

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun genital bölgedeki belirtisidir. Bu hpv virüsünün yüzlerce tipi bulunmaktadır. Bu tiplerden bazıları genital bölgeye yerleşmektedir. Genital siğilin nedeni  hpv virüsünün altı ile on bir tipidir. Bunlar düşük riskli hpv tipleridir, kanser yapan tipler değildir. Yani siğillerin kansere neden olmadığı bilinmelidir. Bu siğiller genellikle vulva da, vajinanın girişinde, anüsün etrafında, bazen vajinanın içinde ve rahim ağzında da bulunabilir. Bu siğiller aynı zamanda erkeklerde de görülebilir. Erkeklerde de yine skrotum üzerinde ya da penis üzerinde görülebilir ve ciltten hafif kabarık lezyonlardır, bazen kaşıntı yapabilirler. Bu konu iyice bilinmelidir ki hpv’nin altı ve on bir tipleri hastada bulunduğu için genital siğil nedeniyle, diğer tiplerinde  bulunabileceği ve kanser yapan tiplerinde rahim ağzına yerleşmiş olabileceği bilinip genital siğil olan hastaların mutlaka smear testi ile rahim ağızlarınıda kontrol ettirmeleri ve taratmaları gerekmektedir.

Genital Siğil Neden Oluşur, Bulaşıcı Mıdır?

Genital siğil cinsel yolla bulaşan bir hpv enfeksiyonunun belirtisidir. Cinsel yolla bulaştığı için bulaşıcıdır. Hem kadından erkeğe, hem de erkekten kadına bulaşabilir. Ancak sağlam ciltten genellikle teorik olarak bulaşmadığı düşünülür, bulaşma esnasında ciltte mikro yaralanmalar, mikro yırtıkların olması gerekir. Dolayısıyla oranlara bakıldığında bir ilişkide hpv virüsü taşıyan bir partner ile beraber oluyorsak yüzde yetmiş oranında hpv enfeksiyonunu kapma ihtimalimiz var. Hpv enfeksiyonunu kaptığımız zaman ortaya çıkma süresi değişkendir. Bazen hiçbir zaman ortaya çıkmaz, bazen hiçbir lezyon yapmadan da durabilir, bazen de hpv tipine göre kanser ya da kanser öncesi lezyon oluşturabilir.

GENİTAL SİĞİL NEDİR, NASIL BELİRTİ VERİR

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital siğil tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. Siğili ortadan yok etmeye yönelik koterizasyon, kriyoterapi gibi farklı yöntemler uygulanabilir, ya da lokal tedaviler kullanılabilir. Bunu belirleyen, hastanın lezyonunun küçük ya da büyük olması, yaygın olması, daha önce kullandığı tedaviler de gözden geçirilerek karar verilir. Şunu unutmamak gerekir tedaviler yapılsada hpv virüsü her zaman deri içinde kalmaktadır. Dolayısıyla siğillerin tedaviden sonra nüksetme şansı mevcuttur. Tedavi sonrasında doktorlar, bazı hastalarda siğilin tekrar nüksetme şansını azaltmak için, derinin lokal bağışıklık sistemini uyaran, harekete geçiren lokal tedavileride seçebilmektedirler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica