Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel Lazer Nedir? Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Fraksiyonel lazer günümüzde uygulanan lazer yöntemleri arasında en yeni ve en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Fraksiyonel lazerde lazer ışığı mikron çapında binlerce küçük ışık halinde deriye ulaşır. Dolayısıyla deride dışarıdan gözle görülmeyen, çok küçük mikron çapındaki alanlarda yanık adacıkları oluşturur. Ancak bu yanık adacıklarının etrafında geniş, sağlam deri alanları mevcuttur. Sağlam deri alanları yanık alanlarını iyileştirmek üzere harekete geçer ve yanık alanları hızla iyileştirir. Yanık alanlarının yerini sağlam, yenilenmiş bir deri alır. Etkisini de böyle gösterir.

Fraksiyonel lazer birçok durumun tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle; cilt yenilemede, gözenekleri sıkılaştırmada, cilt gerginliğinin arttırılmasında tercih edilmektedir. Bunların dışında; derin sivilce izlerinin tedavisinde, ameliyat izlerinin, yara izlerinin tedavisinde ve özellikle cilt çatlaklarının tedavisinde de oldukça etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanması oldukça kolay bir yöntemdir. Uygulama sırasında hastalar belirgin bir ağrı hissetmezler. Çok minik, yanma iğnelenme şeklinde acıma hissi olabilir. Buna engel olmak için uygulamadan yaklaşık 45-50 dakika önce cilt yüzeyine uyuşturucu bir krem uygulanır. Bu sayede hastalar herhangi bir acı hissetmezler.

Fraksiyonel Lazer Nedir

Tedavi etkinliğinin görülebilmesi için ayda bir kez en az üç uygulama yapmak gerekir. Her bir uygulamadan sonra ciltte özellikle uygulanan deri alanında minik kızarıklar olur. Bu kızarıklıklar 24-48 saat içersinde kendiliğinden kaybolur. Yerini minik, noktasal kabuklanmalara bırakır. Bu minik kabuklarda 5-7 gün içerisinde kendiliğinden soyularak dökülür. Uygulamanın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulamadan 1 ay önce ve uygulamadan 1 ay sonraki sürelerde güneşten korunmak gerekir. Çünkü uygulama öncesi ve sonrasında güneşe maruz kalındığında tek yan etki olan leke riski ortaya çıkmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Nedir (1)

Fraksiyonel Lazer Hangi AmaçLarla Uygulanır?

Fraksiyonel lazerde mikron çapındaki lazer ışınları deriye uygulanarak deride lokal yanık adacıkları meydana getirilir. Yanık adacıklarının etrafındaki deri alanları yanık alanlarını yara dokusu gibi algılar ve onarıma başlar. Bu nedenle fraksiyonel lazerler deri yenilenmesinde son derece faydalı tedavi biçimleri olmuştur.

Fraksiyonel Lazer Herkese Uygulanabilir Mi?

Normal sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan bireylere fraksiyonel lazer uygulanabilir. Bunun dışında bağ dokusu hastalıkları, şeker hastaları, kanser hastaları ve gebelerde yara iyileşmesi bozuk olan bireylerde fraksiyonel lazer kullanımı önerilmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica