Düşük

Düşük,dölütün anne bedeninin dışında yaşayacak olgunluğa erişmeden bedenden atılması. Gebeliğin ilk aylarında sık rastlanan apansız düşüklerin nedeni, çoğunlukla dölütteki ciddi sakatlıklar ve kromozom bozuklukdandır. Yinelenen düşükler, yani bir kadının üst üste düşük yapmasıysa, genellikle ya ölüme yol açan kalıtımsal bir uyumsuzluğum ya da annenin üreme organlarındaki bir bozukluğun belirtisidir. Bunların dışında, istenmeyen bir gebelikten kurtulmak için herhangi bir araçla dölütün canlılığına son vermeye ya da dölütün atılmasını sağlayan zehirleyici ilaçlarla gebeliğe son vermeye zorla düşük adı verilir; kadının sağlığı açısından ciddi ihtilatlara, hattâ ölüme yol açabilir.

Düşük

Gene aynı neden ve amaçlarla dölütün hastanede cerrahi girişimle ahnmasıysa kürtaj diye adlandırılır. Dölüt gebeliğin ilk aylarında kolayca ve tehlikesizce alınabilir. Ama 13. haftadan sonra, işlem güçleşir ve tehlikesi artar.

İneklerde görülen bulaşıcı düşük gibi düşük olayları çiftçilerin büyük zarara girmesine yol açabilir. Bazı hayvanlar, sözgelimi tavşanlar, yaşayabilecek nitelikte olmayan dölütleri düşük yaparak bedenden atacakları yerde yeniden özümleyebilir, Özellikle besin eksikliği vb. durumlarda bu doğal doğum kontrol yöntemine başvururlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica