CYBER KNIFE

Cyber Knife Nedir? Diğer Radyoterapi Cihazlarından Farkı Nedir?

Cyber Knife yeni bir radyoterapi cihazıdır. Bir robot üzerine yerleştirilmiş radyoterapi cihazıdır aslında. Fakat farklı olarak çok daha noktasal, çok daha hassas, çok küçük alanlardan ışınlama yapar. Normal radyoterapide alan büyüklüğü 40 santimetreye kadar olabilirken cyber knife’da en büyük alan çapı 6 santimetredir. Klasik radyoterapide en küçük alan çapı 4-3 cm iken burada 5 milimetreye kadar inebilmektedir. Adeta bir kalem inceliğinde küçük ışın demetleri kullanarak çok küçük hedefleri noktasal olarak harap etmek ve bu arada etrafındaki normal dokuları koruma amacını gütmektedir. Hem makinenin kendisi hem de hastanın üzerinde yaptığı tedavi yatağı robot tarafından kontrol edilmektedir. Bu nedenle doğruluğu yaklaşık 1 milimetrenin altındadır. Son derece hassas bir tedavi yöntemidir. Ayrıca cyber knife’da diğer tedavi cihazlarında olmayan bazı özellikler bulunmaktadır. Örneğin; tedavi sırasında sürekli hastanın görüntülemesini çekip, hastanın hareket edip etmediğini, doğru yerin ışınlanıp ışınlanmadığını gösteren bir sistem bulunmaktadır.

Bir diğer fark cyber knife cihazı hastada bulunan tümörün solunumla hareketini saptayarak adeta onunla beraber hareket eder. Adeta onu takip eder. Böylece tümörün gittiği yere ışın verir, tümörün hareket etmediği yerlerde ışını keser. Sadece tümöre odaklanarak, tümöre ışın tedavisi yapar. Cyber knife cihazı yeni bir cihaz olduğu için radyoterapide tedavi gören hastaların ancak %10’unda şu an kullanılmaktadır. %90’ı hala diğer cihazlarla tedavi edilmektedir. Ancak uygulama şekli farklı olması nedeniyle cyber knife bu %10’luk hasta grubunda tedavilerde kullanılmaktadır.

CYBER KNIFE (1)

Cyber Knife Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Cyber knife tedavisi klasik radyoterapiden farklı olarak toplam tedavisi daha kısa ancak seans süreleri daha uzun olan bir tedavi yöntemidir. Cyber knifeda toplam tedavi süresi 5 seansı geçmez. Normal radyoterapide bu süre yaklaşık 10 ile 40 seans arasında değişebilir. Seans süresi ise cyber knifeda yarım saat, kırk beş dakika, bazen bir saati bulabilmektedir. Ancak klasik radyoterapide bu süre 3-5-10-15 dakika arasında değişmektedir.

Cyber Knife’ın Uygulanamayacağı Kişiler Var Mıdır?

Cyber knife’ın uygulanamayacağı kişi yoktur. Ancak komada olması bu tedavinin uygulanması için bir engel değilse de etkisiz olacağı düşünüleceğinden uygulanmaz. Belki bebeklerde uygulanması oldukça zordur. Ama zaten bebeklerde olsun, komalarda olan hastalarda biz bu tedavinin yapılmasını önermeyiz. Dolayısıyla her türlü hastada uygulanabilir. Hastanın hareketsiz bir şekilde tedavi masasında yatmasını istediğimizden çok ağrılı hastalarda bu tedaviyi uygulamak zor olabilir. Böyle durumlarda hastaya anestezi verilir ya da ağrısı azaltılarak tedavi masasında yatması sağlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica