Cyber Knife Uygulamaları

Beyin Tümörlerinde Cyber Knife Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Beyin tümörleri cyber knife’ın en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Beyin tümörleri iki bölümde incelenir. Bir tanesi kötü huylu tümörler, bir tanesi de iyi huylu tümörler olmak üzere. Hastanın genellikle yüzüne yapılan, suda eritilip her hasta için kişisel olarak hazırlanan bir plastik maske sonrasında önce tomografisi çekilir. Planlaması yapıldıktan sonra tedaviye aynı maskeyle alınır. Hasta tedavi sırasında yüzünde bulunan bu plastik maskeyle yatar. Plastik maskenin amacı hastanın hareket etmesini engellemektir. Hasta tedavi süresince konforlu bir şekilde bu maskeyle birlikte yatar ve tedavi uygulanır.

Cyber Knife Uygulamaları (1)

Prostat Kenserinde Cyber Knife Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Prostat kanserinde düşük riskli dediğimiz hastalarda uygulanmaktadır. Genellikle tedavi seansı beştir. Yapılan tedavi süresi seans olarak yaklaşık 40 dakikayla bir saat arasında değişmektedir. Tedavi öncesi bazı hazırlıklar yapılmasını gerektirir. Bunlardan bir tanesi sistemin tümörü saptayabilmesi ve ona göre ışını ayarlayabilmesi için prostat içerisinde yerleştirilen altın marker dediğimiz 3 ile 4 civarında markerin prostat içerisine yerleştirilmesiyle başlar işlem. Bu yapıldıktan sonra hastaya bir tomografi çekilir. Tedavi planlaması yapıldıktan sonra hasta yine tedavi masasına yatar. Hareketsiz bir şekilde durur ve makine, tedavi cihazı prostat içerisinde bulunan bu altın markerları saptayarak, markerları referans alarak ışın tedavisini uygular. Yaklaşık yarım saat ile 45 dakika arasında seans uygulanır. Hasta tedavi sırasında hiçbir şey hissetmez, duymaz. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Daha sonra tedavisi tamamlanır.

Cyber Knife Uygulamaları

Akciğer Kanserinde Cyber Knife Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Akciğer kanserleri cyber knife tedavisinin uygulandığı önemli alanlardan bir tanesidir. Özellikle akciğerin periferi dediğimiz dış kısımlarına yerleşmiş erken tümörlerde cyber knife oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Burada da iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bir tanesi; akciğer içerisindeki tümöre dışarıdan iğneyle girerek marker dediğimiz altın işaretlerin konması ve daha sonra tedavi planının yapılması ve takiben hastanın tedaviye alınması şeklindedir.

Bir diğer yöntem cyber knife sisteminin üzerinde bulunan bir yazılımın kullanılmasıyla sistem tümörü saptar, görür, yakalar ve ışınlamayı yapar. Bu hastalar için marker konma gerekliliği yoktur. Ancak burada tümörün belli çapta yaklaşık 2 santimetrenin üzerinde olması, görülebileceği uygun bir pozisyonda bulunması gibi bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri sağlayan tümörlerde bu özelliğinden yararlanarak herhangi bir marker koymadan hasta tedavi edilir. Genellikle seans süresi 5 ile 7 arasında değişmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica