Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Taş hastalarında tedavi, taşın sayısı, cinsi, büyüklüğü, üriner sistemdeki yeri, eşlik eden hastalıklara (tek böbrek varlığı, anatomik bozukluklar gibi) göre hekim ta­rafından belirlenmektedir.

Genel olarak 2 cm‘den küçük çapta olan böbrek taşları ve 1 cmden kü­çük olan üreter taşları ESWL (vücut dışı şok dal­galan ile taş kırma)

2cm’den büyük böb­rek taşları ile 1 cm’den büyük üreter taşları­n da ise perkütan (ciltten giriş ile) ve retrograd (dış İdrar yolundan geriye doğru) kapa­lı (endoskopik) yöntem tedavileri uygulanmaktadır. Ancak tedavi yöntemini belirlemede hastanın o anki klinik durumu da etkili ol­maktadır.

bobrek-tasi-tedavisiGünümüzde endoskopik tekno­loji çok geliştiği ve hekimlerin bu alandaki deneyim ve bilgileri çok arttığı için açık cerrahiye çok az oranda ihtiyaç duyulmak­tadır. Bu oran (%3) kadardır. Endoskopik yöntemler ve ESWL daha düşük maliyetle, kısa hastane yatışı ve daha az komplikasyonlarla birlikte açık cer­rahiyle aynı oranda başarı şansına erişmiş­tir.

Taş hastalığının ilaçla tedavisi yeniden taş oluşumunu, var olan taşların büyümesi­ni engellemek için ve çok sık görülmeyen ürik asit ve sistin taşlananın eritilmesini sağlamak ama­cıyla uygulanmaktadır.

Ürik asit ve sistin taşları dışında ilaç tedavisi ile taş eritilmesi (tedavi edilmesi) günümüzde pek mümkün değildir. Taş cin­sine bakılmaksızın tedavide ortak önlem hastanın su alımını ayarlamaktır. Zira gün­lük idrar miktarının düşük olması taş oluşu­mundaki en önemli faktörlerden biridir. Hasta günlük en az olarak  2 litre idrar çıka­racak şekilde sıvı tüketmeye özen göstermelidir. Metabolik de­ğerlendirme sonucu saptanan bazı durum­lar da diyette kısıtlamaların işe yarayabildikleri görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica