Altın Otunun Bilinen Faydaları ( Ölmez Çiçek )

altin_otuLatince ismi : Ceterach officinarum. Kurutulmuş ölmez çiçek ve biçilmesi
yıl boyu süren, daimi çiçekler değillerdir. Çiçekleri kuruttuğumuz zaman da, biçimi ve rengini asla kaybetmez. Ölmez çiçeklerin birçoğu canlı renklerden oluşmaktadır. Çiçeğinin yaprakları kağıt gibi ince olduğundan bracts adıyla da bilinmektedir. Bracts’ler, sert ve kuru olduğu zaman da bile bitkiler diri kalmaktadır. Fransızlar bunları “immortelles” (ölümsüz varlık) olarak adlandırmaktadırlar. Bu tür çiçeklerin yetişimi ünlüdür ve kış hastalıklarına karşı hazırlık için biriktilir.

Ölmez çiçekler hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, biçildiği zaman şeklini ve rengini en iyi şekilde koruduğudur. Çiçekler çok geç ya da çok erken toplanırsa, kuruduğu zaman rengi koyulaşır ve şekli bozulur. Her bir türünün toplanış şekli olduğu bilinmektedir. Bahçenin de günlük bakımının yapılması önemlidir.

Kurutmadan önce, yapraklarının dallarından ayrılmış olmasına dikkat edin, ölmez çiçeğin yapraklarının kendine has bir kurutuluşu vardır. Genel bu yüzden şeker hastalarına iyi geldiği söylenmektir. Çayını yapmak şartıyla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica