Ahudunun Bilinen Faydaları

ahududuAhududuu ağaç çileği ya da sultan böğürtleni olarak da bilinmektedir. Çalı şeklinde ve dikenli toplu olarak ağçaklık ve güneş gören yerlerde yetişmektedir. Bazı bahçelerde özellikle dikimi de yapılmaktadır. Duta benzeyen meyvesi kırmızı yada vişne çürüğü renginde etli, sulu ve güzel kokulu bir meyvedir. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutulmuş olarak da kullanılır. Yaz başında çiçek açar; temmuz-ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır ve toplanır.

Ahududunun Faydaları : Vücuttaki toksin maddeleri dışarıatılmasında önemli bir rol oynar ve  kanı temizler. Vücuda enerji verir. Ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda kullanılan şuruplarının temel ham maddesidir. Romatizma, nıkris, kansızlık ve verem hastalıklarına karşı da yararları bilinmektedir. İdrar söktürücü özelliğiyle idrar yolarını da temizlemektedir. Ahududu kabızlığı giderir. Erişmiş taze Ahududu bol miktarda A vitamini barındırır ve çok yararlıdır. Dokuları sıkılaştırıcı ve güçlendirici etkisi bulunmaktadır.  Böbrek ve şeker hastalığı olanların taze olarak yemeleri tavsiye edilmektedir.

Ahududu Nasıl Kullanılır?

Ahududunun çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica