Adet Dönemi

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Doğru Mudur?

Adet döneminde biz cinsel ilişkiye girmeyi çok uygun görmüyoruz. Ayrıca hijyenik bulmuyoruz. Kadınlar kendilerini çok rahat hissetmiyorlar. Erkekler bazen isteyebilirler ama özellikle vajinal kanama yaşayan bir kadın cinsellik sırasında kendini çok temiz, hijyenik ve rahat hissetmeyecektir. Bu da onun otomatikman cinsel isteksizliğine yola açacaktır. Rahim ağzı adet döneminde bir miktar açılır. Adet kanı, rahme sağladığı kramplarla beraber dışarıya doğru, vajinaya doğru boşalacaktır. Cinsellik yaşadığınız vakit bu vajinada bekleyen flora bakterileri olsun dışarıdan erkek yoluyla gelebilecek enfeksiyon ajanları olsun bunların hepsi rahme, yumurtalıklara yani yukarı genital bölgeye ilerleyebilir. Bu da enfeksiyon riski endometrit, ooforit, salpenjit dediğimiz kadın genital organındaki enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu da kadının ileriki yaşamında tatsızlıklara neden olacaktır. O yüzden tıbben ve hijyenik açıdan biz adetli dönemde biz cinsel ilişkiyi önermiyoruz.

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir Mi?

Adet döneminde hamile kalınmaz. Çünkü adet döneminde döllenmeye hazır bir yumurta bulunmaz. Adet döneminde kan döl yatağından gelir ve beyin embriyonun yerleşimi için uygun döl yatağı her ay kadında gelişir. Bu gebelik oluşmazsa vajinal yoldan dökülür. Bir kere spermin bulup dölleyebileceği bir yumurta yok, embriyonun gelişip de yerleşebileceği endometrium tabakası dediğimiz döl tabakası bulunmadığı için pratik hayatta adet sırasında biz gebelik oluşmaz diyebiliyoruz. Bu yüzden cinselliği de önermediğimiz için adet döneminde gebelik hem pratik hayatta hem tıbben mümkün değildir.

ADET DÖNEMİ (1)

Adet Döneminde Ağrı İçin İlaç Alınabilir Mi?

Adet döneminde ağrı için ilaç kullanılabilir. Buna hasta kendisi de başlayabilir ya da doktorun önerisiyle başlayabilir. İlk tercih parasetamol ve non steroidal antiinflamatuar dediğimiz ağrı kesicilerdir.  Bunlarla hastanın ağrısı hafiflemiyorsa doktorun önerisiyle hormonal tedaviler örnek verirsek; doğum kontrol hapı tarzında ilaçlarla ağrı şikayetini geriletebiliyoruz. Ama mutlaka hormonal tedaviden önce bir doktorun hastayı değerlendirmesi ona göre bir ilaç tedavisi başlması en uygunu olacaktır.

Adet Döneminde Gerginlik İçin Antidepresan Kullanımı Doğru Mudur?

Adet dönemindeki o gerginlik için premenstruel sendrom için antidepresan kullanımı bazı hastalarda güzel sonuçlar veriyor. Bir miktar psikiyatrı desteğiyle onların önerisi dahilinde antidepresan tedaviler başlanabilir. Çünkü antidepresan tedavilerin çok hafif, ağır formları da var. Hastanın duygu durum bozukluğu derecesi nedir verilecek olan ilaç ona yardımcı olacak mıdır yoksa daha mı kötüye götürecektir bunu psikiyatr ile görüşüp onun önerisi doğrultusunda bir antidepresan tedavi kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica